Tento odstavec je alfou-omegou našeho řemesla. Vše začíná od přípravy podkladu a podlahová krytina kterou pokládáme je za odměnu jak říkáme. Mnozí z vás se podívají na položku kolik stojí podlaha a pak si myslí že jen připlatí nějaké lepidlo, pokládku a je vyhráno. V žádném případě to tak není, příprava podkladu je minimálně to samé co stojím podlaha a pokládka, ve většině případů ještě více. Jak ošidíte přípravu podkladu tak můžete zapomenout že vaše podlaha vám bude sloužit dobře a mnoho let.
První musíme zjistit v jakém stavu je podklad, měření vlhkostí (CM), měření termokamerou, měření výšek podlah atd. Poté technik vám navrhne řešení podkladu. Jak broušení, frézování podlahy, samonivelační stěrky, suchá stavba fermaccel, rošty atd. atd. I když máte novostavbu, novou rekonstrukci apod.na ní aplikovaný podklad jak anhydrit, litý potěr musíte počítat s tím že se ještě vrchní vrstva (sintr), musí odbrousit bruskou a ve většině případů s diamantovým kotoučem.
Taky je nezbytně nutná nivelace podkladu. Skoro většina aplikátorů těchto podlah (anhydrit, litý potěr), vám sdělí že se pak s tím nic nemusí. Není to tak. Oni si udělají své a nepřebírají žádnou zodpovědnost za podlahu jak pak bude pokračovat. My musíme vycházet z norem ČSN 74 4505 a poté vám musíme zaručit bezproblémové užívání podlahy. Veškeré informace vám sdělí technik firmy přímo na místě díla, ale počítejte vždy s tím že tato konzultace, měření apod. není na malou chvíli. Vždy vycházejte s toho že po podlaze den co den se pohybujete, díváte se na ni, je na ni vše položeno a uvědomte si že když se neudělá vše jak má, tak pak stěhujete celý dům, byt , nepořádek, finance na víc a hlavně nervy.
Ve většině nových staveb je zavedeno podlahové vytápění (vodní, elektrické), my musíme znát všechny varianty abychom vám mohli zhotovit vaši vysněnou podlahu která vám bude sloužit a ne aby jste sloužily vy jí. Mnohdy si připadáme jako badatelé a ne jako podlaháři. Ale patří to k našemu řemeslu a děláme ho s láskou, bez toho to ani nejde.